صفحه اصلی | سلامت روان | تفاوت بین عقل و دانش

تفاوت بین عقل و دانش

از :
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تفاوت بین عقل و دانش


تکنولوژی دسترسی به اطلاعات را بسیار ساده کرده است. امروزه از طریق شاهراه الکترونیکی‌، بشر قادر است به میلیونها کتاب، مجله و منابع اطلاعاتی‌ دیگر دسترسی داشته باشد.
این میتواند یک جنبه قضیه باشد، اما جنبه دیگر قضیه در این است که بشر چنان در امواج این اطلاع رسانیها گم شده که نمیداند چگونه از آنها استفاده مطلوب را ببرد.
عقل و دانش گرچه در در رابطه تنگاتنگی قرار دارند ولی‌ در نهایت دو پدیده کاملا متفاوت هستند. دانش یعنی‌ کسب اطلاعات و دانستنی ها، بنابر این ذاتی نیست و آن را باید فرا گرفت.
بطور مثال آمریکا از ۵۰ ایالت تشکیل شده و یا یک مایل مساوی است با ۱،۶ کیلومتر. اینها اطلاعاتی‌ است که انسان باید یاد بگیرد و با آن متولد نمی‌شود.
در عوض عقل یک روند فکری است که رابطه اطلاعات بدست آمده را مشخص کرده، و از آنها بصورت مطلوب استفاده می‌‌نماید.
پس دانش، دسترسی به اطلاعات و عقل چگونگی‌ استفاده از آنها است.
در دنیای امروز تمام نیروی  تمرکز برای کسب دانش، فرا گرفتن عقل و خرد را در اولویت کم اهمیت تری قرار داده است.
گو اینکه دانش یکی‌ از مهمترین غذای روحی‌ انسان است، ولی‌ بدون پشتوانه خرد و فرزانگی نمی‌تواند کار ساز باشد و شاید هم در جهت منفی‌ و نادرستی پیش برود.
از آنجایی که عقل یک خصلت اخلاقی‌، وجدانی، و فلسفی‌ است، یاد گرفتن آن از دانش که بیشتر جنبه تخصصی دارد مشکل تر است. ضرب المثلی معروف که می‌گوید «ملّا (دانش) شدن چه آسان، آدم (عقل) شدن چه مشکل» این نظریه را تایید می‌‌کند.
مثلا فردی که می‌خواهد پزشک بشود، اطلاعات مربوط به پزشکی‌ را یاد می‌‌گیرد و پس از قبول شدن امتحان، پزشک میشود. اما برای رسیدن به درجه خرد و فرزانگی، انسان باید در طول زندگی‌ خود مدام امتحان بدهد. گاهی‌ ردّ میشود و گاهی‌ قبول. از تجارب است که یاد می‌گیرد و پخته تر میشود.کسب عقل و خرد مانند کسب دانش دوره محدودی ندارد و بی‌‌نهایت است. انسان برای رسیدن به کمال مدام یک دانشجو خواهد ماند و هر روز باید به کمال خود بیفزاید.
نکته دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد در این است که بر دانش میشود راحت تر مسلط بود تا بر عقل. بطور مثال دانش ریاضی به ما می‌گوید که  ۲ و ۲ میشود ۴ و این در تمام محاسبات صدق می‌کند. اما از آنجای که عقل یک پدیده اخلاقی‌ ، فلسفی و وجدانی است ۲ و ۲ همیشه ۴ نخواهد بود و نتیجه، بستگی به فاکتورهای متعددی خواهد داشت که در موقعیت‌های مختلف،  نقش متفاوتی را بازی میکنند.
فردی را در نظر بگیرید که می‌خواهد رانندگی‌ بکند. او پس از فرا گرفتن رانندگی‌ و قبول شدن در امتحان، تصدیق رانندگی‌ می‌گیرد. ولی‌ آیا گرفتن تصدیق، گارانتی است برای اینکه از تصادف کردن مصون باشد؟
تصادفات اتومبیل که روزانه هزاران زندگی‌ انسانها را به نابودی میکشاند بدست افرادی صورت می‌گیرد که از داشتن دانش رانندگی‌ بر خوردار هستند. پس چرا این تصادف‌ها اتفاق می‌‌افتد؟
علت اساسی‌  در این است که این دانش  پشتوانه عقل و خرد را بدنبال ندارد. کسی‌ که مثلا پس از مصرف مشروبات الکلی پشت فرمان می‌نشیند و یا در حال رانندگی‌ پیام الکترونیکی‌ میفرستد، عاقبت این کار و عواقب وخیمی که این کار میتواند بدنبال داشته باشد را پیش بینی‌ نمیکند.
انسان خردمند قبل از دست زدن به هر کاری نتیجه آن را مورد ارزیابی قرار میدهد و سپس دست به آن کار میزند.
عقل و دانش باید مکمل همدیگر باشند. دانشی کاربرد دارد که با فهم و شعور آراسته باشد و عقل و خردی پر بار است که از دانش بر خوردار باشد. نبودن هر کدام دیگری را بیرنگ می‌کند.
دانش به شما برنامه ریزی را می‌‌آموزد و عقل به شما می‌گوید که باید آن را انجام دهید.
دانش داروها را میسازد، و عقل به شما می‌گوید که باید سالم باشید.
دانش به شما مدرک تحصیلی‌ میدهد و عقل درک عمومی‌ شما را بالا میبرد.
دانش به شما آگاهی‌ میدهد و عقل به شما قدرت تشخیص می‌‌افزاید.
دانش به شما پول ساختن را یاد میدهد و عقل لذت بردن از آن را هدیه می‌کند.
و بالاخره دانش به شما زندگی‌ ساختن را می‌‌آموزد و عقل زندگی‌ کردن را.

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه سادهTagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0