صفحه اصلی | سلامت روان | انگیزه چیست و از کجا سر چشمه می‌گیرد

انگیزه چیست و از کجا سر چشمه می‌گیرد

از :
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
انگیزه چیست و از کجا سر چشمه می‌گیرد
انگیزه یک نگرش انسان به دنیای خود است که نیروی محرکه لازم را برای رفع نیازهای خود به وجود می آورد. بنابرین انگیزه همیشه در وجود انسان است چرا که او بطور دائم در تلاش برای رفع این احتیاجات است. حال نتایج کارهای افراد میتواند ثمر بخش و یا زیان آور باشد. اگر حاصل کارها ثمر بخش باشد نیروی محرکه آن که همان انگیزه است مثبت و در غیر اینصورت منفی‌ خواهد بود.

 شما ممکن است تصمیم بگیرید که چند ساعت از وقت خود را در مقابل تلویزیون بنشینید و یا این وقت را با فامیل و  عزیزان دیگر بگذرانید.
در حقیقت انجام هر کاری که پاسخ گوی نیاز‌هایتان باشد و به شما از نظر جسمی‌، روحی‌، روانی‌ احساس خوبی‌ بدهد در شما انگیزه لازم را بوجود خواهد آورد که به آن کار دست بزنید چرا که در غیر این صورت احساس نگرانی و عدم رضایت در وجودتان، شادی و آرامش خاطر را از شما خواهد گرفت. بدیهی‌ است زمانی‌ که دست به اقدامی میزنید، این اقدام برایتان منافع و هزینه‌هایی‌ خواهد داشت. اگر هزینه این کار از منافع آن کمتر باشد نتیجه ثمر بخش و اگر هزینه بالاتر باشد، نتیجه زیان آور خواهد بود.

نگارنده مایل است توجه خوانندگان عزیز را به این مسئله جلب کند که گاه منافع کارهایمان به صورت ظاهر و زود گذر میتواند ثمر بخش جلوه کند و آسیبها و زیان‌های حاصل از انجام این کار، خود را برای مدتی‌ مخفی‌ سازد. به طور مثال فردی که از فرط ناتوانی در برابر مشکلات به مشروبات الکلی و یا مواد مخدر رو می آورد در کوتاه مدت شاید به یک آرامش نسبی‌ برسد، ولی‌ هزینه‌ای که در دراز مدت باید بابت آن پرداخت کند بسیار سنگین و گاه می‌‌تواند به قیمت نابودی شخص تمام شود. نتیجتاً چون حاصل کار سودمند نیست انگیزه‌ای که محرک این کار بوده است منفی‌ خواهد بود. البته در صحبت های متعارف هر وقت از کلمه انگیزه استفاده میشود منظور نوع مثبت آن است. هم چنان که هر زمان از اصطلاح اعتیاد صحبت میشود منظور جنبه منفی آن است در صورتی‌ که ما اعتیاد مثبت هم داریم (رجوع شود به مقاله‌ای که از نگارنده در باره اعتیاد مثبت در این مجله منتشر شده).

حال که انگیزه‌های مثبت و منفی‌ در ما وجود دارند باید دید که چگونه می‌توان انگیزهای مثبت را از انگیزهای منفی‌ جدا کرد،  از نوع منفی‌ آنها کاسته و به نوع مثبت آن اضافه کرد. موقعی می‌‌توان به این مهم رسید که بدانیم این انگیزه ها از کجا سر چشمه میگیرند.

انگیزه رابطه مستقیمی‌ با سطح آگاهی‌ انسان دارد. خرد و دانایی هر فردی نگرش او را نسبت به محیط خود  تعیین کرده و انگیزهای لازم را برای رسیدن به اهداف در او ایجاد می‌کند. آگاهی‌ است که انگیزه را تولید می‌کند. بنابرین اگر ما بخواهیم تغییراتی‌ در انگیزهای خود بوجود آوریم و آنها را از منفی‌ به مثبت تبدیل کنیم باید ابتدا این تغییر و تحول را در آگاهی‌ خود بوجود آوریم.

این آگاهی‌ شما است که ارزیابی می‌کند که آیا هزینه کارهای شما از منافع آن سنگین تر است یا خیر.

نکته دیگر مورد توجه این است که انگیزه باید در درون شما بوجود آید. کسی‌ نمی‌تواند آن را به شما تزریق و یا به شما تحمیل کند.

ما فقط می‌‌توانیم به خود و دیگران کمک کنیم تا استدعا‌ها و خواستهای مان را شناسایی کرده و با آگاهی‌ کامل این انگیزه ها را ایجاد کنیم. تا زمانی‌ که خود این انگیزه را به وجود نیاورده اید، تشویق و یا تهدید دیگران برای انجام کاری به وسیله شما بی‌ ثمر است. این شما هستید که با برآوردهای خود و با تکیه به آگاهی‌ خود انگیزه را در خود بوجود خواهید آورد.

باید از هر قضاوت سر سختانه نسبت به اشتباهات خود خودداری کرد. رفتار و کردار ما همیشه در حال تغییر و تحول خواهد بود و این اشتباهات هستند که زنگ خطر را در ذهن آگاه ما به صدا در می‌‌آورد تا نگرش خود و آگاهی‌ خود را مورد تجدید نظر قرار دهیم و با اقدامات لازم در بهبودی آنها به اهداف مطلوب خود برسیم.

در خاتمه روی سخنم به والدین است که بجای تحمیل خواستهای خود به فرزندانتان، سعی‌ کنید سطح آگاهی‌ آنها را بالا برده تا خود به توانند انگیزه های لازم را که مناسب با توانمندی‌ها و علاقه‌های آنهاست به وجود آورده و آنها را برای شادی و بهروزی خود به کار برند.

Subscribe to comments feed نظرات (1 نوشته شد)

avatar
dalghak tanha 14/05/2012 08:17:33
بسیار زیبا
مجموعه نتایج: 1 | نمایش: 1 - 1

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه سادهTagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

0